Miehet

Viimeksi päivitetty 4.10.2016 10:55

tehocup_logo.jpg

Suomen Cupin mestaruudesta on pelattu kaudesta 1988-89 lähtien ja kaudella 2016-17 Cupin herruudesta taistellaan 28. kerran. Hallitseva cup-mestari on Jyväskylän Happee.

TEHO Sport Suomen Cup 2016 - 2017 käynnistyy turnauskierroksilla 3.-4.9. ja 17.-18.9. ja huipentuu finaaleihin 21.1.2017.

Cupin 1. ja 2. kierrokset pelataan turnausmuotoisesti. Lohkot pelataan pääsääntöisesti, alueen joukkuemäärien salliessa, neljän joukkueen kesken ottelupareittain. Otteluparien voittajat kohtaavat lohkon finaalissa ja otteluparien häviäjät kisaavat ns. toisesta mahdollisuudesta. Lohkon finaalin voittaja etenee Cupissa seuraavalle kierrokselle kun taas finaalin hävinnyt kohtaa alakaavion otteluparin voittajan taistelussa paikasta jatkoon. Turnausmuotoiset ottelut pelataan ratkaisuun asti jatkoaikoineen ja rangaistuslaukauskilpailuineen! Lohkovaiheesta selviää siis jatkoon kahdella voitolla.

Suomen Cupin runkopelipäivät*:

1. kierros 3.-4.9.2016
2. kierros 17.-18.9.2016
3. kierros 1.10.2016
4. kierros 15.10.2016
5. kierros 30.10.2016
6. kierros 13.11.2016
7. kierros 18.12.2016
8. kierros 6.1.2017
Finaalit 21.1.2017

* Ottelut pelataan ensisijaisesti runkopäivänä. Mikäli joukkueilla on sarjapelejä runkopäivänä, pelataan Cupin ottelut toisena ajankohtana runkopäivän läheisyydessä.

1. KIERROS

Lohko A - 3.9.2016
Pelipaikka: Campo-Sport, Vantaa
Joukkueet: Porski, Ylhäs II, SK General, SB Vantaa V
Vastuujoukkue: HIFK Red / SK General
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko B - 3.9.2016
Pelipaikka: Campo-Sport, Vantaa
Joukkueet: SBS Botnia, MäNMKY, VKTP II, HIFK Red
Vastuujoukkue: HIFK Red / SK General
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko C - 3.9.2016
Pelipaikka: Campo-Sport, Vantaa
Joukkueet: Jokerit Team, Tiikerit III, HePa, Rouhe SC
Vastuujoukkue:
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko D - Su 4.9.2016
Pelipaikka: Joutsan liikuntahalli, Joutsa
Joukkueet: Flanels, MuurY, Team Showtime, Nokian Palloseura
Vastuujoukkue: Flanels
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko E - La 3.9.2016
Pelipaikka: Tamppi Areena, Tampere
Joukkueet: Mäntän Urheilijat, Soittorasia II, Steelers JSB IV, TFT II
Vastuujoukkue: Soittorasia II
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko F - La 3.9.2016
Pelipaikka: Jukolan koulu, Hämeenlinna
Joukkueet: Bullets, TFT, SC Riihimäki, Salibandyseura Hämeenlinna
Vastuujoukkue: Salibandyseura Hämeenlinna
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko G - La 3.9.2016
Pelipaikka: Spiral-halli 1, Tampere
Joukkueet: Jyry, SB Pommak, Tahmelan Vesa, Soittorasia IV
Vastuujoukkue: Tahmelan Vesa
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko H - La 3.9.2016
Pelipaikka: Imatran urheilutalo
Joukkueet: Troopers, Voiku, Butchers IBK, Jymy
Vastuujoukkue: Troopers
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko I - 4.9.2016
Pelipaikka: Someron MH
Joukkueet: Rupusakki, SC Wolves, SB Somero, Satabandy
Vastuujoukkue: SB Somero
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko J - 4.9.2016
Pelipaikka: Lohtajan Maininki
Joukkueet: Himangan Pallo, Top Corners, Adonis, Kälvän Tarmo
Vastuujoukkue: HiPa
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko K
Pelipaikka: Nallisport, Oulu
Joukkueet: Kanuuna, Dynamo Oulu, SB Hurricane, PaKa
Vastuujoukkue: SB Hurricane
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko L - su 4.9.2016
Pelipaikka: Ahmon koulu, Siilinjärvi
Joukkueet: Vehmersalmen Vesa, Rökäletappio, Spartak JNS, SB Raatti
Vastuujoukkue: Rökäletappio
Otteluohjelma / Tulospalvelu

2. KIERROS

Lohko 1 - 17.9.2016
Pelipaikka: Campo-Sport, Vantaa
Joukkueet: Tiikerit, FLOB II, SK General, MäNMKY
Vastuujoukkue: Tiikerit/Greasers
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 2 - 17.9.2016
Pelipaikka: Campo-Sport, Vantaa
Joukkueet: SBS Kings, Greasers, SBS Botnia, Tiikerit III
Vastuujoukkue: Tiikerit/Greasers
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 3 - 17.9.2016
Pelipaikka: Campo-Sport, Vantaa
Joukkueet: Tiikerit Akatemia, GrIFK, SCH, Ylhäs II
Vastuujoukkue: Tiikerit Akatemia
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 4 - 17.9.2016
Pelipaikka: Siuntion Palloiluhalli
Joukkueet: AC HaKi, S.S. Storm, Twentybandy, Jokerit Team
Vastuujoukkue: S.S. Storm
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 5 - 18.9.2016
Pelipaikka: Palokan koulukeskus, Jyväskylä
Joukkueet: Floorball Club Dux, O2-Jkl II, MuurY, SR II
Vastuujoukkue: O2-JKL II
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 6 - 18.9.2016
Pelipaikka: Äänekosken liikuntatalo
Joukkueet: Blasters, Urho, MäntU, Team Showtime
Vastuujoukkue: Urho
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 7 - 17.9.2016
Pelipaikka: Tamppi Areena, Tampere
Joukkueet: O2-Jkl, Soittorasia III, Bullets, TahVe
Vastuujoukkue: Soittorasia III
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 8 - 17.9.2016
Pelipaikka: Pitkäjärven koulu, Kangasala
Joukkueet: SB Luja, KU-68, SR IV, SCR
Vastuujoukkue: KU-68
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 9
Pelipaikka: Koskihalli, Hämeenkoski
Joukkueet: Kosken Dynamo, Jymypalikat, SC Unpro, Troopers
Vastuujoukkue: Kosken Dynamo
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 10
Pelipaikka: Sport Forum, Mikkeli
Joukkueet: BB-88, Imatran Voima, Löysätempo, Butchers IBK
Vastuujoukkue: Löysätempo
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 11 17.9.2016
Pelipaikka: Kokemäen liikuntahalli, Kokemäki
Joukkueet: SB Hirvensalo, FBT Pitu, SB Somero, SC Wolves
Vastuujoukkue: FBT Pitu
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 12- su 18.9
Pelipaikka: Botniahalli, Mustasaari
Joukkueet: Nibacos, Kauhajoen Karhu, SB Vaasa II, TC Kotkat
Vastuujoukkue:
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 13 -su 18.9.2016
Pelipaikka: Seinäjoen Urheilutalo
Joukkueet: SB Vaasa YB , Mailattomat, HiPa
Vastuujoukkue:
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 14 - la 17.9.2016
Pelipaikka: Keltakangas, Rovaniemi
Joukkueet: SBC Levi, Santas United, Jyystäjät, Dynamo Oulu
Vastuujoukkue: SBC Levi
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 15 - su 18.9.2016
Pelipaikka: Nallisport, Oulu
Joukkueet: Merikoski SBT, Papas, TyPS, SS Kanuuna
Vastuujoukkue: Merikoski SBT
Otteluohjelma / Tulospalvelu

Lohko 16 - 17.9.2016
Pelipaikka: Studentia, Kuopio
Joukkueet: Kaavin Kaiku, Pisaba, Rökäletappio, VehVe X
Vastuujoukkue: VehVe X
Otteluohjelma / Tulospalvelu

3. KIERROS

VKTP - FLOB II
FBC Raseborg - SBS Botnia
Valtti Blues - Tiikerit Akatemia
FLOB - Jokerit Team
Pauhu - SR IV
Tiikerit - SBS Kings
SCH - AC HaKi
Soittorasia - O2-JKL II
Happee Steamers - Urho
Blasters - TahVe
O2-JKL - KU-68
PHSB - FBT Pitu
SB Heinola - Jymypalikat
Hatsina - VehVe X
Pisaba - Voima
BB-88 - Kosken Dynamo
SB Naantali - SC Wolves
Nibacos - MLT
SB Vaasa YB - SB Vaasa II
Dynamo Oulu - TyPS
Merikoski SBT - Santa's United

Otteluohjelma ja tulospalvelu >>

4. KIERROS

Cupin aloittaa Josba

5. KIERROS

Cupin aloittaa ÅIF

6. KIERROS

Cupin aloittavat Steelers ja LASB

7. KIERROS

Cupin aloittavat SPV, EräViikingit, Happee ja Classic

Palkinnot:

Miesten Suomen Cupin finaalin joukkueille mitalit, pokaalit, sekä mestarille kiertopokaali
Pikku- ja haastajafinaalien joukkueille mitalit ja voittajille pokaalit

Rahapalkinnot:

Miesten Suomen Cupin mestari: 10 000 euroa
Miesten Suomen Cupin kakkonen: 3 000 euroa
Pikkufinaalin voittaja: 750 euroa
Haastajafinaalin voittaja: 500 euroa