Historia

Viimeksi päivitetty 23.1.2017 10:03

Cup-finaalit kautta aikojen

Miesten Suomen Cup pelattiin ensimmäisen kerran kaudella 1988-89. Ensimmäinen naisten Suomen Cup pelattiin kaudella 1991-92.

Miesten Suomen Cupin finaalit   
1988-89 BET - S.C. Dalmac 8-7
1989-90 Josba - S.C. Dalmac 5-3
1990-91 Viikingit - S.C. Dalmac 2-1
1991-92 Josba - Jönni 1-0
1992-93 Viikingit - Team Botby 4-2
1993-94 Josba - Gunners 4-3 rl
1994-95 SSV - VFT 3-2
1995-96 Oilers - Josba 2-1 rl
1996-97 ei pelattu      
1997-98 Viikingit - HIFK 7-2
1998-99 SSV - Viikingit 3-2
1999-00 Gunners - RuRu 6-3
2000-01 SSV - Oilers 5-4 rl
2001-02 Oilers - Josba 3-2 rl
2002-03 Josba - NST 19-4
2003-04 Classic - Josba 5-4 rl
2004-05 SSV - Oilers 6-4
2005-06 SSV - Classic 8-4
2006-07 SSV - Oilers 8-7
2007-08 Erä - Josba 7-2
2008-09 SSV - G-Koovee 7-4
2009-10 Erä - Koovee 9-5
2010-11 SPV - Ilves 7-1
2011-12 Erä - Classic 9-3
2012-13 Happee - Classic 8-7 ja
2013-14 Classic - SSV 7-6 ja
2014-15 SSV - Classic 7-6 ja
2015-16 Happee - Viikingit 7-5
2016-17 EräViikingit - Classic 5-4
         
Naisten Suomen Cupin finaalit   
1991-92 Erä - Josba 2-0
1992-93 Erä - SaPa 2-0
1993-94 S.C. Blues - Erä II 2-1
1994-95 Josba - Happee 4-1
1995-96 ei pelattu      
1996-97 ei pelattu      
1997-98 VFT - Josba 2-1
1998-99 Classic - KKV 7-1
1999-00 Erä III - Oilers 4-0
2000-01 Classic - Steelers 9-1
2001-02 Happee - Erä Tigers 3-2 ja
2002-03 Classic - Erä III 3-2
2003-04 Erä III - Oilers 6-5 rl
2004-05 Oilers - Top Team 11-0
2005-06 Classic - NST 2-1
2006-07 Erä III - Tiikerit 9-2
2007-08 PSS - Classic 3-2 rl
2008-09 PSS - NST 5-2
2009-10 NST - PSS 6-1
2010-11 NST - SB-Pro 1-0
2011-12 SB-Pro - Classic 5-4
2012-13 Classic - NST 7-3
2013-14 SB-Pro - Classic 4-3 ja
2014-15 SB-Pro - Classic 4-7
2015-16 NST - Classic 1-3
2016-17 TPS - SSRA 5-4
         
Miesten pikkufinaalit      
1997-98 Kerkkoon Urheilijat - Nakkisormet II 10-5
1998-99 Happee II - KKV 1-0
1999-00 SaFa - Trollit 6-2
2000-01 Rantakylän Urheilijat - Rivonmäen Ruoska 6-5 ja
2001-02 Porin Salibandykarhut - RSB 6-5
2002-03 SB Vaasa - RSB-Team II 5-1
2003-04 Porin Salibandykarhut - SC Sähly-90 4-3
2004-05 Koovee - PoNoVo 5-4 ja
2005-06 Telakan Urheilijat - West Coast Sheriffs 5-4 ja
2006-07 FoSu - Ilves 13-8
2007-08 Muuramen Yritys - M-Team 10-8
2008-09 Muuramen Yritys - Blasters 8-7
2009-10 Pro Stars - GrIFK 7-3
2010-11 SalBa - Rangers 4-3
2011-12 Leba-96 - Blackbirds II 9-5
2012-13 SSRA - SC Urbans 17-9
2013-14 Erä Akatemia - Soittorasia 7-6 ja
2014-15 KeLy - FBC Turku 9-8 ja
2015-16 O2-Jyväskylä - Tiikerit 7-4
2016-17 SB Naantali - Nibacos 4-3
         
Naisten pikkufinaalit   
2001-02 IT - Classic II 2-1
2002-03 IT - SBS Rupu 8-2
2003-04 Trombi-98 - Korson Kaiku 2-1 ja
2004-05 TPS - SSV 2 13-2
2005-06 SB Vantaa - Koovee 5-4
2006-07 TuuU - SPV 5-2
2007-08 AFC Campus - KSS 9-2
2008-09 OLS - M-Team 5-2
2009-10 Indians - Sbandy 3-2
2010-11 Karhut - SPV 8-3
2011-12 SB Vantaa - SB Welhot 7-6 ja
2012-13 Papas - Steelers 5-2
2013-14 Steelers - Grankulla IFK 5-4
2014-15 PirPi - HaHy 5-3
2015-16 SB Vantaa - ÅIF 3-0
2016-17 SB Vantaa - Ä-Lasti 8-5
         
Miesten haastajafinaalit   
2001-02 AC Metalax - USB 3-2
2002-03 Puuttuva Rengas II - Puolangan Ryhti 8-4
2003-04 Barbaarit - VaNMKY 6-3
2004-05 TelU - MuurY 9-4
2005-06 VaNMKY - Gospel Team 8-6
2006-07 MultiAnts - Ylhäs II 4-2
2007-08 WANK - TuuRa 5-4
2008-09 Cremasters - PB Team 8-2
2009-10 Imatran Voima - Cremasters 7-3
2010-11 Tiikerit II - FT Ulvila 4-3 ja
2011-12 SSRA - Team Lihajaloste 8-1
2012-13 Butchers - MäVi 6-2
2013-14 Sastamalan Woima - Kiteen Pallo 7-2
2014-15 PoNoVo II - Sastamalan Woima 2-3
2015-16 KU-68 - Spartak JNS 8-6
2016-17 TahVe - SBS Botnia 7-2